Jak dbać o storczyki

Storczyki są popularnymi roślinami domowymi i pięknie wyglądają w domowych aranżacjach. Najczęściej uprawianym rodzajem storczyka w Polsce jest storczyk motylkowy ( Phalaenopsis), który można znaleźć wszędzie, od centrów ogrodniczych po supermarkety. Kwitnie przez długi okres i jest dostępny w coraz szerszej gamie kolorów kwiatów.

Aby dbać o storczyki, należy zapewnić im jasne, ale pośrednie światło - często idealny jest parapet okna skierowanego na wschód lub zachód. Zbyt dużo światła może poparzyć liście, więc nie należy stawiać ich w bezpośrednim słońcu. Większość domowych storczyków pochodzi z wilgotnych, tropikalnych regionów, więc potrzebują wilgotnej atmosfery. W większości domów z centralnym ogrzewaniem powietrze jest suche, więc należy zraszać liście co dwa do trzech dni ciepłą wodą (unikać spryskiwania kwiatów) lub postawić doniczkę na tacy lub spodku z wilgotnym żwirem i wodą.

Różne rodzaje storczyków wymagają nieco innej pielęgnacji, dlatego może być przydatne zachowanie etykiety rośliny po zakupie. Ale ogólnie rzecz biorąc, należy uprawiać storczyki w specjalistycznym podłożu dla storczyków, unikać nadmiernego podlewania i nawozić je nawozem dla storczyków od wiosny do jesieni.

Storczyki powinny być przesadzane co jeden do trzech lat - ale tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Najczęstszym powodem przesadzania storczyków jest to, że podłoże, w którym rosną, zaczyna się rozkładać i zwiększać wilgotność. Storczyki rosną w bardzo luźnym podłożu, takim jak kora lub mech, i potrzebują dobrze przepuszczalnego podłoża. Zmiana podłoża pozwoli korzeniom storczyków oddychać.

Najlepszym momentem na przesadzenie storczyków jest wiosna lub lato, zaraz po tym, jak zakwitną. Będziesz wiedział, że nadszedł czas na przesadzenie storczyka, gdy zobaczysz ciasno upakowane korzenie wystające z dna lub przez warstwę ziemi doniczki. Przesadzaj storczyki co jeden lub dwa lata.

Aby przesadzić storczyka:

  1. Wybierz nową doniczkę o średnicy o 2-5 cm większej niż poprzednia. Specjalne doniczki dla storczyków mają otwory na całej powierzchni, aby zwiększyć cyrkulację powietrza w korzeniach.
  2. Włóż swoje podłoże dla storczyków do dużej miski i zalej je wrzącą wodą. Pozostaw wodę do ostygnięcia do temperatury pokojowej, a następnie odcedź podłoże.
  3. Ostrożnie oddziel doniczkę od rośliny i opłucz korzenie. Użyj ostrego nożyczek do obcięcia wszelkich brązowych lub gnijących korzeni.
  4. Napełnij nową doniczkę namoczonym podłożem i umieść roślinę tak, aby jej nasada była tuż przy powierzchni podłoża. Użyj patyczka do pomocy we wtłoczeniu kawałków podłoża między korzenie.
  5. Zraszaj storczyka przez co najmniej tydzień, aż pojawią się nowe korzenie.