Jak długo można jeździć na polskich tablicach w Niemczech

W Niemczech można jeździć samochodem na polskich tablicach przez okres 6 miesięcy, ale tylko wtedy, gdy samochód jest zarejestrowany w Polsce i jest używany przez osobę, która ma tam stałe miejsce zamieszkania. Po upływie 6 miesięcy należy zarejestrować samochód w Niemczech i wymienić polskie tablice rejestracyjne na niemieckie.

 

W Niemczech rejestracja samochodu stanowi obowiązek dla każdego, kto planuje stały pobyt na terenie tego kraju. Należy dokonać tej formalności możliwie najszybciej, ponieważ zwłoka oznacza w tym przypadku konieczność dokonywania cyklicznych opłat oraz corocznych wizyt w Polsce na przeglądzie technicznym.

 

Koszty rejestracji samochodu w Niemczech zależą od kilku czynników, takich jak wiek samochodu, rodzaj paliwa, pojemność silnika i emisja spalin. Koszty zarejestrowania samochodu w Niemczech obejmują przede wszystkim:

Koszt wykonania przeglądu – około 100 euro

Wyrobienie nowych tablic – około 30 euro

Zarejestrowanie samochodu – około 25 euro

Wybór numeru rejestracyjnego – 15 euro.

 

Aby zarejestrować samochód w Niemczech, potrzebujesz następujących dokumentów:

Dowód osobisty lub paszport

Dowód rejestracyjny

Dowód ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, tj. numer VB od ubezpieczyciela

Dowód ostatniego badania technicznego.

 

W Niemczech, przegląd techniczny samochodu jest nazywany Hauptuntersuchung (HU) i jest przeprowadzany co 2 lata dla samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i busów do 8 miejsc siedzących. Taksówki, samochody ciężarowe, przyczepy, autobusy itp. powinny być kontrolowane co rok.

Podczas przeglądu technicznego, samochód jest sprawdzany pod kątem stanu technicznego, emisji spalin, oświetlenia, hamulców, zawieszenia, kierownicy, układu chłodzenia, itp.

Cena przeglądu technicznego zależy od rodzaju pojazdu i wynosi zazwyczaj od 120 do 160 euro dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych do 7,5 ton.