Jak obniżyć raty za kredyt hipoteczny?

Znalazłem kilka sposobów na obniżenie raty za kredyt hipoteczny. Oto one:

Negocjacje z bankiem i obniżenie marży. Marża to stała część oprocentowania kredytu, która stanowi zysk banku. Im niższa marża, tym niższa rata. Możesz spróbować negocjować z bankiem lepsze warunki swojej umowy, jeśli masz dobrą historię kredytową, wysokie zarobki i niski wskaźnik LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości).

Nadpłata kapitału. Jeśli masz wolną gotówkę, możesz ją przeznaczyć na spłatę części kapitału kredytu. Dzięki temu zmniejszysz zadłużenie i odsetki naliczane od niego. Niektóre banki oferują możliwość zmniejszenia raty po nadpłacie kapitału.

Wydłużenie okresu spłaty. Im dłużej spłacasz kredyt, tym niższa jest rata. Możesz zawnioskować o wydłużenie okresu spłaty kredytu do maksymalnie 35 lat, jeśli nie przekroczyłeś tego limitu wcześniej. Pamiętaj jednak, że wtedy zapłacisz więcej odsetek.

Refinansowanie kredytu. Jeśli nie uda ci się negocjować lepszej marży z bankiem, możesz spróbować przenieść swój kredyt do innego banku, który zaproponuje ci korzystniejsze warunki. Musisz jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami takimi jak prowizja za udzielenie nowego kredytu, opłata za wcześniejszą spłatę starego kredytu czy koszty notarialne i ubezpieczeniowe.

Zmiana ubezpieczenia na życie i nieruchomości. Jeśli płacisz wysokie składki za ubezpieczenie na życie i nieruchomości związane z kredytem hipotecznym, możesz poszukać tańszych ofert na rynku i zmienić ubezpieczyciela. Niektóre banki pozwalają na to bez konieczności zawierania aneksu do umowy kredytowej.

Wakacje kredytowe. To rozwiązanie doraźne, które pozwala na zawieszenie spłaty całej raty lub jej części kapitałowej na okres od jednego do sześciu miesięcy. Możesz skorzystać z niego w sytuacji kryzysowej, np. gdy stracisz pracę lub będziesz mieć inne nieprzewidziane wydatki. Musisz jednak pamiętać, że wakacje kredytowe wydłużają okres spłaty lub podwyższają ratę po ich zakończeniu.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. To instytucja publiczna, która pomaga osobom mającym trudności ze spłatą kredytów hipotecznych w złotych lub walutach obcych. 

 

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty całej raty lub jej części kapitałowej na okres od jednego do sześciu miesięcy. Możesz z nich skorzystać, jeśli masz trudności ze spłatą kredytu hipotecznego z powodu pandemii koronawirusa.

Jak zawnioskować o wakacje kredytowe? Zależy to od banku, w którym masz kredyt. Niektóre banki oferują możliwość złożenia wniosku przez internet, np. w bankowości elektronicznej lub przez e-mail. Inne wymagają osobistego dostarczenia wniosku do oddziału lub przesłania go pocztą. W każdym przypadku musisz podać swoje dane osobowe, numer umowy kredytowej i okres, na jaki chcesz zawiesić spłatę raty.

Wniosek musisz złożyć przed terminem płatności raty, którą chcesz zawiesić. Pierwszym miesiącem zawieszenia może być sierpień 2022 roku. Wniosek możesz złożyć od 29 lipca 2022 roku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach i kosztach skorzystania z wakacji kredytowych, skontaktuj się ze swoim bankiem lub zajrzyj na stronę o

https://www.gov.pl/web/finanse/wakacje-kredytowe-2022

Wakacje kredytowe są darmowe tylko wtedy, gdy są udzielane na podstawie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z tą ustawą, skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami ani odsetkami.

Jeśli bank oferuje wakacje kredytowe na innych warunkach niż ustawowe, np. na dłuższy okres lub dla innych rodzajów kredytów, to może pobierać za to wynagrodzenie. W takim przypadku musi poinformować kredytobiorcę o wysokości i sposobie naliczania opłat i odsetek.

 

Ustawowe wakacje kredytowe dotyczą tylko kredytów hipotecznych w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy. Jeśli masz kredyt we frankach lub innej walucie obcej, nie możesz z nich skorzystać . Możesz jednak spróbować negocjować z bankiem indywidualne warunki zawieszenia spłaty raty lub zmiany waluty kredytu. Nie gwarantuję jednak, że bank się na to zgodzi lub że nie będzie pobierał dodatkowych opłat za takie rozwiązanie.