Jak oszczędzać prąd w domu? Obniż rachunki za elektryczność!
W dobie dzisiejszego kryzysu energetycznego, coraz bardziej drożejącej energii elektrycznej należy zastanowić się w jaki sposób oszczędzać prąd w domu aby płacić mniejsze rachunki. Niestety nastały takie czasy że musimy ograniczyć zużycie energii oraz zwrócić uwagę na to w jaki sposób ją zużywany my. Ceny prądu w ostatnimi laty wzrosły drastycznie i nic nie zapowiada tego, żeby stało się taniej, kto wie może będzie jeszcze drożej.
Zmień dostawcę prądu na tańszego.
Pierwsze co nasuwa się na myśl to zmiana dostawcy energii elektrycznej oraz oferty. Przejrzyj oferty w twoim regionie, wybierz najkorzystniejszą ofertę swojego dostawcy lub zmienić dostawcę energii elektrycznej tak aby obniżyć koszty, zmiana dostawcy to świetny sposób do zoptymalizowania kosztów prądu oraz dostosowania ich do swoich potrzeb. Wybór korzystnej oferty to temat na osobny artykuł, każdy odbiorca prądu ma różne warunki i możliwości ich zmiany.
Znajdź urządzenia elektryczne, które pobierają najwięcej prądu w twoim domu.
Druga rzecz jaka nasuwa się na myśli to że lokalizacja urządzeń które zużywają najwięcej energii w domu. Jest to bardzo istotny sposób na ograniczenie kosztów energii elektrycznej ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego ile np. niektóre urządzenia mogą zużycie energii elektrycznej lub przy ciągłym włączeniu do kontaktu stale pobierają niewielkiej ilości energii.
Przeważnie największym prądożernym urządzaniem w sztandarowym gospodarstwie domowym jest lodówka. Następnie oświetlenie domu tutaj mam na uwadze głównie żarówki, służące do oświecenia pomieszczeń. Kolejnym prądożerny urządzeniem jest telewizor oraz komputery. Przeważnie w każdej kuchni znajduje się piekarnik elektryczny oraz kuchenka elektryczna które używane są do gotowania oraz Czajnik. Są to urządzenia które w bardzo szybki sposób nagrzewają się dowiedzą w bardzo szybki sposób pobierają energię w dużej ilości. Pralki natomiast nie zaliczyłbym do szczególnie wpływających na wysokość rachunków, ponieważ jest to urządzenie które włączamy sporadycznie, jednak wszystko zależy od sposobu korzystania z pralki. U mnie niestety w domu jest małe dziecko i pralka chodzi non-stop, do tego jest jeszcze suszarka do prania która pobiera ogromne ilości prądu jestem na mnie chyba najbardziej prądożerny urządzenie w mieszkaniu, jednak każdy ma inne warunki oraz potrzeby. ponieważ jest to urządzenie które włączamy sporadycznie, jednak wszystko zależy od sposobu korzystania z pralki. Każde gospodarstwo domowe jest inne, każde gospodarstwo ma swoje indywidualne potrzeby w jednym gospodarstwie jest większe zapotrzebowanie na komputer a w drugim na pralkę czy też telewizor.
Zatem jak oszczędzać prąd, obniżyć zużycie energii elektrycznej w domu?
Lodówka nie musi pracować w najniższych temperaturach.
Jak już wcześniej wspomniałem najbardziej prądożernym urządzeniem jest lodówka która pracuje non-stop dlatego też można pierwsze kroki skupić na niej. Lodówka nie musi pracować na najniższych temperaturach nie musi mrozić na - 17, można podwyższyć temperaturę wewnątrz lodówki przez co będzie pobierała mniej prądu. Jeśli twoja lodówka jest wyposażona w Tryb Eco, sprawdź najlepiej w instrukcji ile rzeczywiście po pobiera prądu.
Wymień oświetlenie na ledowe.
Kolejnym krokiem jaki powinniśmy zrobić jest wymiana oświetlenia zwykłego na ledowe, które pobiera znacznie mniej energii elektrycznej niż zwykłe oświetlenie jeśli w domu masz stare żarówki, powinien się jak najszybciej wymienić na nowoczesne ledowe żarówki. Ważne jest też zarządzanie oświetleniem w domu, pilnowanie wyłączonego światła czyli jeśli nie przebywamy w danym pomieszczeniu wyłączamy wszystkie urządzenia elektryczne oraz światło w pomieszczeniu.
Telewizor nie musi pracować cały czas.
Telewizor w dzisiejszych czasach w domu przeciętnego polaka odgrywa ogromną rolę, często chodzić 24 h na dobę, nawet wtedy kiedy nie jest oglądany i pracuje w tle. Telewizor pochłania bardzo dużo energii elektrycznej im większy tym więcej potrzebuje prądu. Dlatego dobrym nawykiem jest wyłączanie telewizora kiedy nie jest oglądany, jeśli jesteś osobą która nie lubi ciszę w domu możesz wyposażyć się w radio które pobiera mniej prądu bądź też słuchać radia poprzez smartfona. Telewizor nie musi grać cały czas, tylko po to żeby chodził.
Wyłączaj urządzenia z których nie korzystasz.
Nawyk wyłączania telewizora należy przynieść na wszystkie urządzenia elektryczne, jeśli nie korzystamy z danego urządzenia elektrycznego możemy je śmiało wyłączyć, jest to bardzo dobry nawyk, który spowoduje znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w domu, Dodatkową korzyścią będzie mniejsze zużycie urządzeń elektrycznych. Warto wypracować sobie odrób wyłączania komputera laptopa, radia, światła które pracuje w tle a z którego nie korzystamy.
W celu całkowitego wyłączenia urządzeń elektrycznych w domu, warto zaopatrzyć się w listwy przepięciowe, przedłużacze, które można wyłączyć jednym przyciskiem. Umożliwi to całkowite wyłączenie urządzeń elektrycznych podpiętych pod dany przedłużacz. Często jest tak że pomimo wyłączenia dane urządzenie pracuje w trybie czuwania, bądź też ładuje baterie, akumulatory. W moim mieszkaniu takim urządzeniem jest np. robot sprzątający, który ładował cały czas akumulatory, aby być w pełni gotowym do odkurzania. Podpiąłem robota odkurzającego pod listwę antyprzepięciową, pod tą samą listwę podpiąłem telewizor i dekoder od satelity, dzięki czemu mogę jednym przyciskiem wyłączyć wszystkie urządzenia. Poprzez odcięcie prądu w 100% jestem pewny, że nie pobierają prądu w tle, pomimo wyłączenia.
Podsumowanie.
Jak widać idzie w prosty sposób obniżyć zużycie energii elektrycznej w domu, wystarczy wprowadzić odpowiednie nawyki do codziennego życia, oraz zadbać o to aby urządzenie elektryczne nie pobierały prądu w momencie kiedy nie są używane nawet. Podsumowując, zainwestuj w urządzenia które pobierają mi energii elektrycznej, w listwy antyprzepięciowe oraz przedłużacze które dają możliwość wyłączenia całkowitego prądu, zacznij oszczędzać prąd poprzez wyłączanie urządzeń wtedy kiedy z nich nie korzystasz.