Na co uważać przy zakupie używanego samochodu
Wśród Polaków dominuje tendencja do kupowania używanych samochodów, wynika to z aspektów finansowych. Nowy samochód kosztuje sporo, przez co wielu ludzi zwyczajnie nie stać na zakup nowego auta. Po za tym nowe auto straci sporo na wartości w szczególności w przeciągu pierwszych trzech lat. Wielu kupujących samochody staje przed dylematem, czy kupić nowy samochód niższej klasy z uboższym wyposażeniem, czy też auto używane często w bogatej wersji wyposażenia.
Wyraźna korzyść finansowa wynikająca z zakupu używanego auta, ma jedną niezaprzeczalną wadę. Transakcja wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie mamy gwarancji producenta, nie mamy gwarancji co do uczciwości sprzedawcy, nie możemy być pewni do końca stanu technicznego auta, w ekstremalnym przypadku możemy trafić na kradziony samochód.
Pomimo wysokiego ryzyka sporo osób decyduje się na zakup używanego auta zza granicy, taki pojazd często jest w lepszym stanie technicznym i wizualnym, w dodatku może być jeszcze tańszy. Używane auto z niemiec często ma większy przebieg od swojego krajowego odpowiednika, ponieważ auta u naszych zachodnich sąsiadów pokonują znacznie większe odległości między miastami (dojazd do pracy w Niemczech może wynosić nawet ponad 100 km).
Skąd najczęściej Polacy kupują auta, jaki jest kraj pochodzenia samochodów zza granicy? Najpopularniejszym kierunkiem wypraw po samochody są oczywiście Niemcy, zaraz potem na liście znajduje się Holandia, Austria, Francja, Belgia. Wysoko w zestawieniu znajdują się też pojazdy z USA, jednak tutaj import prywatny prawie nie występuje, zajmują się tym specjalistyczne firmy.
Jakie marki pojazdów preferują Polacy i jakie auta najczęściej sprowadzają od naszych zachodnich sąsiadów? W polsce ogromną popularnością cieszą się auta z grupy Volkswagena (VW, Audi, Skoda, Seat), Mercedesy, BMW, Opel, Toyota, Nissan, dużą popularnością cieszą się także auta francuskie.
Zatem osoba kupująca zdecydowała się jaki samochód chce kupić, jaki model, z konkretnym silnikiem, teraz czeka ją najtrudniejszy etap kupna auta - poszukiwanie wymarzonego samochodu.
Jak się zabezpieczyć, aby nie paść ofiarą oszustwa, czy też nie wpaść na minę?
Ocena wizualna samochodu z zewnątrz i wewnątrz - ocena lakieru, czy kolory na wszystkich elementach się zgadzają, ocena bezwypadkowości auta, czy auto ma fabryczne odstępy między poszczególnymi elementami karoserii. Warto na oględziny auta zabrać miernik poziomu grubości lakieru.
Ocena wnętrza auta też jest istotna, czy odpowiada deklarowanemu przebiegowi auta, co było wożone wcześniej przez poprzedniego właściciela, w jaki sposób było użytkowane, czy jest czyste niezniszczone.
Ocena stanu technicznego, czyli silnik, układ hamulcowy zawieszenie, układ kierowniczy. Tutaj niestety jeśli kupujący nie jest mechanikiem lub nie ma doświadczenia potrzebnego do oceny pojazdu istnieje wysokie ryzyko. Dlatego warto zabrać ze sobą osobę co pomoże ocenić nam auto pod względem mechanicznym, można też skupić się na autach które były serwisowane w autoryzowanych serwisach lub też udać się na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia auta.
Ocena legalności pojazdu, kontrola dokumentów, czy specyfikacja pojazdu jest zgodna z stanem faktycznym (np. kupując busa czy liczba siedzeń zgadza się z liczbą miejsc siedzących w dowodzie rejestracyjnym). Być może właściciel dokonał modyfikacji pojazdu, a nie uwzględnił ich w dowodzie rejestracyjnym. Ważne jest sprawdzenie też dowodu osobistego sprzedającego, aby mieć pewność że jest on uprawniony do sprzedaży pojazdu oraz kontrola tego co widnieje na umowie.
Poproś o numer VIN samochodu, jeśli istnieje taka możliwość sprawdź historię samochodu w autoryzowanym serwisie.
Nie powinno się wpłacać zaliczki na auto, którego się nie widziało. W sieci grasuje masa oszustów, która wstawia na portale ogłoszeniowe i aukcyjne okazje stulecia. Auta z pełnym wyposażeniem po bardzo niskich cenach mogą okazać się pułapką dla kupującego, owszem przeszukując serwisy ogłoszeniowe można trafić okazję, jednak powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza, gdy sprzedający chce zaliczkę (nawet jeśli to jest niewielka kwota).
Jeśli pojazd na sprzedaż jest bardzo daleko od miejsca zamieszkania kupującego warto poszukać kilka dodatkowych pojazdów w okolicy, tak aby mieć przygotowaną alternatywę w razie nie zdecydowania się na zakup. Szczególnie ważne jest to przy wyjazdach za granicę. Nie ma nic lepszego dla nieuczciwego handlarza samochodami niż zdesperowany klient co musi kupić jakieś auto.
Nigdy nie kupuj używanego auta sam, warto wziąć osobę która się zna. W ostateczności osoba nieobeznana też się przyda. Chodzi o bezpieczeństwo.
Jak widać zakup auta z drugiej ręki, albo i nawet trzeciej wiąże się z dość dużym ryzykiem dlatego należy być czujnym i uważać na każdym etapie zakupu. Jeśli jednak zachowamy ostrożność i dobrze wybierzemy samochód możemy zyskać nowego członka rodziny na długie lata, który nam będzie wiernie służył.